Главная Обратная связь Структура сайта
Публикации

Співець краси і доброти

До 80-річчя з дня народження Івана Михайловича Світличного

Більш як 60 літ живе й працює в Старобільську душею і серцем відданий своєму краєві відомий український митець слова, почесний громадянин рідного міста поет Іван Світличний, якому недавно виповнилося 80 років.

Від народження наділений чулим і добрим серцем, людяно-скромним характером, незаперечним поетичним хистом, прозірливим баченням довколишньої краси у всіх її проявах і тонким відчуттям слова, Іван Світличний є автором п’ятнадцяти поетичних книжок. Про що б він не писав — чи про красу природи, яку вважає Божим даром людині, чи про працю хлібороба, рідне місто, село, а чи й про Всесвіт, — поет переслідує єдину велику мету: посіяти в серці читача хоч краплю доброти, ніжності.

Народився Іван Михайлович Світличний 7 серпня 1924 року в селі Нещеретове Білокуракинського району на Луганщині в сім’ї службовця. В роки Великої Вітчизняної війни не був призваний до лав Червоної Армії через хвороби, які не дають йому спокою все життя. Після визволення Старобільська від німецьких окупантів юнак поступає до місцевого учительського інституту і вже влітку 1945 року закінчує його. Деякий час після того вчителює, потім працює в районній лекторській групі, а згодом обирається першим секретарем райкому комсомолу. Через деякий час обіймає посаду відповідального секретаря редакції районної газети. Затим знову вчителювання — аж до пенсійного віку.

З юних літ Івана Світличного над усе захоплює природа, пробуджує в ньому відчуття незбагненної радості. Саме отаке витончене сприйняття оточуючої природи й спонукало вразливого хлопця до поезії.

У школі Іван Світличний вперше виливає свої почуття у віршах. В інституті майстерність його вдосконалюється. Після знайомства Світличного із справжнім поетом Іваном Савичем, який по війні повернувся до Старобільська і викладав літературу в тому ж інституті, Іван Михайлович починає професійно займатися літературною творчістю. Його вірші з’являються в газетах, журналах "Донбас" , "Прапор", "Дніпро" та інших періодичних виданнях. А у 1961 році в Луганському обласному видавництві виходить друком його перша збірка поезій — "Пісні над Айдаром". Уже в цій книжці поет ніби вихлюпнув із серця свою радість єднання з природою, красотами рідного краю, з духовно красивими людьми праці, що його оточували.

Я закоханий в білі, розцвічені

сонечком хмари,

Що пливуть над полями й лісами,
немов голуби,

В рідне місто, що лагідно дивиться

в хвилі Айдару,

Де колись, юнаком, я негадано

спокій згубив...

Через кілька років Іван Михайлович видає другу книжку — "Коли згоряють метеорити", потім третю — "Полум’яність", четверту — "Назустріч сонцю". Потім побачили світ збірки "Відвертість", "Мелодії життя і праці", "Джерело", "Місячна борозна", "Пізні квіти", "На березі вічності", "Вечірній промінь", "Вибране" (поезії у двох томах).

З роками ширшають тематичні обрії поета, ще більш осмисленим стає його сприйняття дійсності, поглиблюються в поезіях філософські роздуми. І все ж Іван Світличний залишається на своїх раз і назавжди визначених позиціях: він — поет-лірик.

Звичайно, його лірика не обмежується відкриттям перед нами красот природи. Чимало віршів автор присвячує людині та праці, рідному краєві, а ще темі поваги й шани до батька-матері, безсмертного подвигу радянського народу у Великій Вітчизняній війні.

Вірші Івана Світличного бездоганні за формою, милозвучні, тож недарма вони приваблюють композиторів. Досить сказати, що тільки земляк Світличного Іван Кобилкін створив понад 60 пісень на слова Івана Михайловича.

А як не відзначити хоча б кількома словами чудесну образність поетичної мови ювіляра! Художні тропи його—цілком самобутні, неповторні. Ось лише окремі приклади: "Вітрець стриже голівки кульбабам...", "А шлях скрипів немазаною бричкою, пручався і на гору важко ліз", "Мамо, у тебе скроні сиві, немов сторіччя" і т.д.

Вітаючи Івана Михайловича з ювілеєм, бажаємо йому ще довгих років життя, міцного здоров’я і нових творчих здобутків у нелегкій борні за перемогу Краси й Доброти!

Геннадій ДОВНАР, письменник

Телефон для справок: +3 80642 58-58-26
Почтовый адрес Украина, г. Луганск, пл. Героев Великой Отечественной войны, 3
Электронный адрес luganskoblrada2014@gmail.com
© Луганский областной совет, 2002-2014

Документы публикуются на языке оригинала. При полном или частичном использовании материалов ссылка на http://oblrada.lg.ua обязательна